Technologia pompowa

Informacje ogólne

Najbardziej skuteczne środki mające na celu poprawę wydajności systemów pompowych są mniej spektakularne i nie powodują większych inwestycji. Istotne są przemyślenia szczególnie tych , którzy kupują pompę. W dzisiejszych czasach nie chodzi głównie o zakup najtańszej pompy ale raczej o decyzję ekonomiczną na rzecz pomp energooszczędnych. Jest to istotne tym bardziej, że cena zakupu pompy stanowi jedynie 10% całkowitych kosztów w okresie jej użytkowania. Mówiąc dokładniej, oznacza to, że przy wzroście kosztów energii elektrycznej inwestycje zwrócą się w krótkim okresie czasu.

Dzięki doświadczeniu w inżynierii instalacji pompowych zgromadzonych w ciągu czterech dekad wiemy dokładnie jakie korzyści techniczne i handlowe może przynieść nasza oferta tobie, twojej firmie i twoim klientom. To pozwala nam rozwiązywać kompetentnie trudne zadania takie jak bezpieczeństwo procesu i efektywność energetyczna!

 

Pompy - wybór na podstawie medium

W przypadku specjalnych zastosowań prosimy o kontakt z naszym biurem : tel.: +48 (42) 633 60 72 lub e-mail: info@faspoland.pl

 

Pompy - wybór na podstawie sektora przemysłu

W przypadku specjalnych zastosowań prosimy o kontakt z naszym biurem: tel.: +48 (42) 633 60 72 lub e-mail: info@faspoland.pl

 

Pompy - wybór na podstawie producenta

W przypadku specjalnych zastosowań prosimy o kontakt z naszym biurem: tel.: +48 (42) 633 60 72 lub e-mail: info@faspoland.pl



Pompy - wybór na podstawie typu

W przypadku specjalnych zastosowań prosimy o kontakt z naszym biurem: tel.: +48 (42) 633 60 72 lub e-mail: info@faspoland.pl

 

Inżynieria procesu

Służymy Ci kompetentnie i profesjonalnie od planowania i uzgodnień po instalację i uruchomienie kompletnego systemu!

Aby zaoferować maksymalną wydajność, opłacalność ekonomiczną i bezpieczeństwo procesu, nasze systemy są specjalnie zaprojektowane i dostosowane do twoich potrzeb i okoliczności.

Uszczelnienia pomp – typy uszczelnień

Uszczelnienia o wysokiej wydajności

Wiele naszych pomp może być wyposażonych w optymalny system uszczelnienia w zależności od wymagań. Od bardzo solidnego, ekonomicznego systemu po wyjątkowo trwałe uszczelnienie magnetyczne - możemy dokonać wyboru, który najlepiej wspiera zadanie pompy. Przy wyborze optymalnych systemów uszczelniających rozpatrujemy kilka czynników: medium, ciśnienie, żądana żywotność, zużycie energii i koszty uszczelnienia. Chętnie doradzimy, aby uzyskać najlepszy system dla Twojej aplikacji.

Uszczelnienia mechaniczne

Zastosowanie uszczelnień mechanicznych w konstrukcji pomp rotacyjnych jest obecnie standardem. Uszczelnienia mechaniczne zastąpiły dławnice / dławiki ze względu na następujące zalety:

  • Pomimo niewielkich przemieszczeń i wibracji wał jest uszczelniony
  • Uszczelnienia mechaniczne nie wymagają konserwacji
  • Niskie tarcie, które tworzy się na powierzchni uszczelniającej, prowadzi do minimalnej utraty sprawności. Brak poślizgu wału na elemencie uszczelniającym, w konsekwencji brak uszkodzeń w wyniku zużycia / ścierania (niskie koszty naprawy).

Uszczelnienie mechaniczne składa się z obrotowego i stacjonarnego zespołu). Nieruchomy zespół znajduje się w obudowie pompy a obrotowy zespół uszczelnienia jest osadzony na wale.

Schemat uszczelnienia mechanicznego

Tak zwane pierwotne powierzchnie uszczelniające są dociskane zarówno za pomocą sprężyny, jak i ciśnienia przenoszonego medium. Między obiema powierzchniami uszczelniającymi tworzy się warstwa smarująca o temperaturze płynu, dzięki czemu uszczelnienie mechaniczne jest szczelne dla płynu. Prędkość pompy, temperatura płynu, lepkość medium oraz siły osiowe wpływają na zasięg filmu smarnego. Przez odparowanie przenoszonego czynnika do atmosfery i ruch recyrkulacyjny zapewnia się, że w szczelinie uszczelniającej zachodzi stała wymiana przenoszonego czynnika.

Uszczelnienia mechaniczne jednostronnego działania

Przy uszczelnieniu mechanicznym jednostronnego działania zespół pompy zostaje uszczelniony za pomocą pierścienia ślizgowego i przeciwbieżnego. Jeśli uszczelnienie mechaniczne ulegnie awarii / zerwaniu, a tym samym nastąpi wyciek do atmosfery, pompowany płyn może bez przeszkód dotrzeć do środowiska. Szczególnie w przypadku mediów niebezpiecznych, wybuchowych lub szkodliwych dla środowiska nie ma możliwości uniknięcia wycieku jeśli uszczelnienie mechaniczne ulegnie uszkodzeniu.

Uszczelnienie mechaniczne jednostronnego działania

Uszczelnienia mechaniczne dwustronnego działania

Gdy okres użytkowania pojedynczego uszczelnienia nie wystarczy z powodu zużycia przez cząstki stałe lub zbyt wysokie/niskie temperatury lub ciśnienia, stosuje się podwójne uszczelnienia w celu ochrony przed wyciekiem do środowiska, gdy pompowane są media toksyczne, agresywne lub wybuchowe.

Uszczelnienie mechaniczne dwustronnego działania

Uszczelnienie mechaniczne dwustronnego działania w układzie tandemowym z płynem chłodzącym

Układ tandemowy oznacza, że dwa uszczelnienia mechaniczne są zamontowane jeden za drugim w oddzielnych komorach uszczelniających. Podwójne uszczelnienie w układzie tandemowym należy zastosować w połączeniu z systemem cieczy chłodzącej, który wypełnia następujące zadania:

  • Absorpcję wycieków
  • Monitorowanie wielkości wycieku
  • Smarowanie i chłodzenie w celu uniknięcia osadów
  • Ochronę przed sucho biegiem
  • Stabilizację filmu smarnego
  • Zapobieganie indukcji powietrza przy podciśnieniu w pompie

Ciecz chłodząca zawsze musi mieć niższe ciśnienie niż ciecz pompowana. Układ tandemowy zawsze może być stosowany, gdy metoda pompowania nie wymaga bezciśnieniowego układu przeciwbieżnego.

Układ tandemowy z cyrkulacją

Układ tandemowy z odprowadzeniem

Układ tandemowy bez cyrkulacji

Sprzęgło magnetyczne

Hermetycznie zamknięte, bezdotykowe, bez zużycia, bezobsługowe, o wysokiej niezawodności działania i długiej żywotności! Po początkowej euforii w latach 90-tych i późniejszej stagnacji, pompa rotacyjna sprzężona z magnesem coraz częściej otwiera nowe obszary zastosowań. Zwykle wał jest uszczelniany za pomocą uszczelnień mechanicznych jednostronnego działania, które wykazują skłonność do wycieku. W wielu przypadkach jest to niepożądane lub niedozwolone. Szczególnie toksyczne, niebezpieczne dla środowiska i wybuchowe płyny wymagają hermetycznych systemów uszczelnienia wału.

W takich przypadkach rozwiązaniem jest sprzęgło magnetyczne. Tutaj dochodzi do przeniesienia mocy nie mechanicznie, ale poprzez pole magnetyczne: magnes zewnętrzny znajduje się na wale silnika, a wirnik wewnętrzny na wale pompy. Puszka oddziela wnętrze pompy od atmosfery. Zaletami tego systemu uszczelnień są absolutne zabezpieczenie przed wyciekiem, swoboda użytkowania i konserwacji, a także wysokie bezpieczeństwo eksploatacji. Pod tym względem sprzęgła magnetyczne nadają się nie tylko do mediów krytycznych, ale także do zastosowań w wysokich temperaturach.

Wiele naszych typów pomp jest teraz również dostarczanych ze sprzęgłami magnetycznymi. Dzięki modułowemu systemowi operator pompy uzyskuje maksymalną elastyczność w odniesieniu do konfiguracji pompy:

  • System uszczelnienia szczególnych wymagań
  • Opcjonalne materiały pomp, od żeliwa szarego po stale dupleksowe
  • Różnorodne konstrukcje pomp stopień NPSH i inne możliwości

Struktura sprzęgła magnetycznego